پايگاه خبري رندباز پايگاه خبري رندباز .

پايگاه خبري رندباز

تاثير سيم كارت دانش آموزي در زندگي نوجوانان

همانطور كه ميدانيد از سي سال پيش تا امروز سيم كارت ها پيشرفت زيادي داشتند كه بخش بزرگي از پيشرفت سيم كارت مربوط به زماني ميشود كه گوشي هاي هوشمند همراه در بازار ايران موجود شد. اين موضوع به قدري پيشرفته شده است كه در چند اخير شاهد اعتياد هاي فضاي مجازي شده ايم.به طور كلي اينترنت و تكنولوژي و يا فضاي مجازي داراي چند مورد مزايا و چند مورد معايب مي باشد. از مزاياي آن ميتوان به دسترسي راحت به كل دنيا و از معايب آن ميتوان اعتياد به تلفن همراه و دنياي مجازي در صورت استفاده نادرست از آن اشاره كرد. امروزه يكي از بزرگترين دغدغه هاي والدين براي فرزندان زير هجده سال خود اعتياد به دنياي مجازي و افت تحصيلي آنها مي باشد. به همين دليل در اوايل دهه نود طرح سيم كارت هاي دانش آموزي مطرح شد كه نوجوانان با استفاده از اين نوع سيم كارت تنها به يك سري شماره هاي مشخص شده دسترسي دارند. اولين باري كه سيم كارت هاي دانش آموزي ارائه شد بازخورد خوبي نداشت ولي در سال هايي كه كرونا آمد و مدرسه ها غير حضوري شد فروش اين نوع سيم كارت بازخورد بالايي داشت. 


سيم كارت دانش آموزي چيست ؟
همانطور كه از اسمش پيداست اين نوع سيم كارت مختص به دانش آموزان است و زمان مراجعه براي خريد سيم كارت به اسم دانش آموزان ثبت ميگردد. سيم كارت دانش آموزي مانند سيم كارت هاي عادي مي باشد كه ميتوان به وسيله آن از ارتباطات تلفني و پيامكي برخوردار شد. تفاوت سيم كارت هاي دانش آموزي با سيم كارت هاي عادي استفاده محدود از اين خطوط مي باشد، يعني دانش آموزان مي توانند با استفاده از اين سيم كارت تنها با شماره هاي مشخص شده مانند شماره آتش نشاني، اداره پليس، بيمارستان ها و... برقرار كنند.

همانطور كه ذكر شد طرح سيم كارت دانش آموزي در اوايل دهه نود ارائه داده شد ولي به دلايل مختلف از سيم كارت دانش آموزي استقبال چشم گيري نشد. اما پس از غير حضوري شدن مدارس در دوران پاندمي كرونا فروش سيم كارت هاي دانش آموزي بازار داغي را پيدا كرد.

 

سخنان آقاي شريفي يزدي (جامعه شناس) در رابطه با سيم كارت دانش آموزي
آقاي شريفي يزدي (جامعه شناس) بيان كرد : هر رسانه جذابيت خاص خود را براي مخاطبين دارد، اين رسانه هاي جديد در ابتدا افراد را جذب خود مي كنند تا شروع به چرخيدن در اين فضا كنند. هر شخص به علت هاي گوناگون و هدف هاي مشخص وارد سايت و شبكه ها شده و پس از مدتي اين وب گردي ها به اعتياد به رسانه و شبكه ها تبديل مي شود .

وي افزود : اين اتفاق جهاني بوده و مختص كشور ما نيست. البته در ايران به دليل عدم وجود زير ساخت‌هاي لازم براي جذب نوجوان و جوانان به فعاليت‌هاي درست مثل زير ساخت‌هاي ورزشي و هنري، مسئله كمي پررنگ‌تر است.

اين كارشناس ياد آور شد : در دوره هاي گذشته تلويزيون نقش پر رنگي در زندگي شهروندان داشت ولي اكنون براي نسل جديد شبكه هاي اجتماعي جايگزين تلويزيون شده است. و اين موضوع روي عملكرد افراد در ابعاد مختلف تاثير گذار مي باشد. تاثيرات جسماني به لحاظ گرفتن تحرك و اضافه وزن در نسل هاي امروزي و كاهش توان فكري جوانان و نوجوانان و افت تحصيلي از ديگر اثرات مخرب دنياي مجازي براي نسل جوان است.

وي ادامه داد : در دنيا طرحي وجود دارد كه والدين براي كودكان و نوجوانان خود سيمكارت و گوشي هوشمندي را تهيه مي كنند تا فرزندانشان امكان تماس با شماره هاي مشخص شده در شرايط ضروري را داشته باشند. لازم به ذكر است كه اين سيم كارت ها دسترسي به اينترنت ندارند و با استفاده از آن فقط ميتوانند با شماره هاي اضطراري تماس بگيرند. در كشور ما هم به همين دليل سيم كارت هاي دانش آموزي به بازار عرضه شده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت: ۱۰:۱۱:۲۳ توسط:مهسا بيگي موضوع: نظرات (0)